Utazom. Milyen oltásokat kell kapnom?

Honnan tudom, hogy milyen oltást kell kapnom utazás előtt?

Az utazás időpontja előtt érdemes minimum egy hónappal személyes tanácsadásra menni az oltóhelyekre. Itt felveszik az adatokat és kórelőzményeket, majd egy személyes beszélgetés után eldöntik, milyen oltásokra van szükségünk.

A fertőzés átvitelének módja szerint nem egyforma a kockázat!

Az étellel, vízzel, légutakon vagy vektorok révén terjedő betegségek az utazók tömegét veszélyeztetik. Ezek megelőzése aspecifikus profilaxissal (óvintézkedések) vagy védőoltással, ha lehet, együttesen történik. Alkalmazásuk igen fontos a betegségek behurcolása, terjedése és az egyén szempontjából egyaránt.

Mi ellen véd az oltás?

19 betegség megelőzésére van Magyarországon oltás. A főleg utazáshoz köthetőek a sárgaláz, a veszettség, a kolera, a tetanusz, a hepatitis A, a hepatitis B, a hastífusz, a járványos agyhártyagyulladás, és a gyermekbénulás elleni oltások. Hosszabb külföldi út előtt ezekhez adódhatnak a kanyaró-rózsahimlő-mumpsz, a bárányhimlő, a tüdőgyulladás és az influenza elleni oltások. Egyes országokban a sárgaláz elleni oltásról kiállított nemzetközi oltási könyvet is kérik be- és kilépéskor.

Kell fizetnem az oltásokért?

Igen, mivel az utazással kapcsolatos oltásokra nem vonatkozik a közgyógy-ellátási kedvezmény. Csak készpénzzel lehet fizetni. Az aktuális árlistát a várókban teszik ki.

Milyen esetekben nem ajánlott az oltás?

Általában nem ajánlják az oltást a lázas betegeknek. Kizáró ok lehet az előrehaladott idegrendszeri betegség, túlérzékenység az oltóanyaggal, vagy összetevőivel szemben, vagy ha előzőleg már súlyos reakciót váltott ki az adott oltás. Az oltás hatékonyságát befolyásolják a daganatos betegségek, a limfoma, a kemoterápia, a sugárkezelés, a leukémia, a Hodgkin kór, agammaglobulinemia és a szteroid kezelés. Súlyos tojásfehérje allergia esetén nem adható a sárgaláz, az influenza és a kullancs-encephalitis elleni oltás.

Terhesen nem kaphatok oltást?

A terhesség alatt az orvos dönti el, hogy adható-e oltás.

Javasolt időköz az oltások és az utazás között

60 nap

28 nap