A dohányzás és a vese

A dohányzás növeli a vese rosszindulatú daganatainak és egyéb krónikus vesebetegségek előfordulását is.
A dohányzásnak a tüdőre, szívre és az erekre kifejtett káros hatásai közismertek.

Mindenfelé hallani a gutaütés emelkedett kockázatáról, aszexuális teljesítőképesség, a fogamzó- és nemzőképesség csökkenéséről, a gyomor-bélrendszeri károsodásokról is, de a vesebántalmakról viszonylag kevés szó esik, pedig a dohányzás akiválasztó szerveinket sem kíméli: növeli a vese rosszindulatú daganatai és egyéb krónikus vesebetegségek előfordulását is.

A dohányzás visszaszorítása világszerte a népegészségügy prevenciós törekvéseinek egyik legfontosabb területévé vált.
Sorra jelennek meg világszerte a dohányzás visszaszorítását célzó szabályozások, amelyektől a döntéshozók népegészségügyi hasznot remélnek. Ennek egyik oldala a dohányzás okozta ártalmak csökkentése, másrészt minden, akár a dohányzástól függetlenül kialakult betegség gyógyulásának
elősegítése a szervezet általános állapotának javítása révén.

A LESZOKÁS NEHÉZSÉGEI

A dohányzás, illetve az arról való leszoktatás kérdése az orvosi gyakorlat egyik legnehezebb területe. A pszichés és fizikális függőséget egyszerre kell legyőzni ahhoz, hogy a páciens el tudja hagyni káros szenvedélyét, ami éppen egy súlyos betegség komoly megpróbáltatást jelentő időszakában a legnehezebb. Éppen ezekben az időkben lenne a legfontosabb, hogy a szervezet megszabaduljon a káros behatástól, hiszen bármilyen betegségről legyen is szó, a felépülés, a gyógyulás és a kezelés esélyei dohányzás nélkül jelentősen megnőnek.

VESEKÁROSÍTÓ HATÁSOK

A dohányzás vesekárosító hatásai kevéssé közismertek, pedig számos megbetegedés kialakulását elősegíthetik vagy súlyosbíthatják. Ezek közé tartoznak a diabéteszes nefropátia, a lupusos vesegyulladás, az immunglobulin A-hoz (IGA) és a magas vérnyomáshoz kötődő nefropátia, valamint a policisztás vesebetegség. Ha a vese károsodása egy bizonyos határt elér, a kiválasztó kapacitása annyira beszűkül, hogy a működését pótolni kell. Ennek egyik lehetősége a művesekezelés, amely azonban a gyakori kezelések miatt jóformán helyhez köti a pácienseket, tehát a betegek autonómiájára, ezáltal életminőségérevese rendkívül erős negatív hatással van. Alternatívát a veseátültetés nyújt, ahol azonban a donorvese befogadása és kielégítő működése kényes egyensúlyi folyamat révén valósulhat meg, amelyhez a befogadó szervezet minél jobb általános állapota szükséges.

ÉRDEMES LESZOKNI

A dohányzásról való leszoktatás a megelőzés egyik fontos eszköze marad a krónikus vesebetegségeknél. Ezzel lassítható a betegség progressziója, tehát időben kitolható, vagy akár elkerülhető lehet a szervátültetés, illetve ha mégis szükségessé válik, leszokás után kedvezőbb kimenetel várható.

Forrás: vesebetegseg.hu