A cukorbetegség és a vese

vese(1).jpg

A vesék szerepe létfontosságú: a szervezet szűrőjeként kiválasztják a salakanyagokat és fontos szerepük van a szervezet só- és folyadékegyensúlyának fenntartásában. A vesékben hajszálerek millióin keresztül történik a szűrés. A cukor, a só és a fehérjék megfelelő módon maradnak vissza a keringésben. Az olyan melléktermékek, mint például a karbamid (a fehérjék végterméke) és a kreatinin (az izmok által termelt melléktermék) pedig a vizelet részeként távoznak a húgyhólyagon át.

Hogyan hat a cukorbetegség a vesékre?

A vesében a kapillárisok (hajszálerek) könnyen károsodnak. A magas vércukorszint károsító hatása következtében beszűkülhetnek, végül elzáródhatnak, sőt fel is hasadhatnak, s ekkor vér szivárog belőlük. Mindezen károsodások következtében salakanyagok maradhatnak vissza a szervezetben, ugyanakkor a tápanyagok némelyike kiürülhet. Ezt az állapotot nevezik diabéteszes nefropátiának vagyis cukorbetegséggel összefüggő vesebetegségnek. Tíz 2-es típusú cukorbeteg közül legalább kettőnél alakul ki vesebetegség.

A betegség kialakulásának kockázatát növeli:

• ha a cukorbetegség hosszú ideje áll fenn,
  • ha a vércukorszint nem megfelelő,
  • ha magas vérnyomás fennáll,
  • ha a testvér is cukorbeteg, illetve ha valamelyik szülő ugyancsak diabéteszes nefropátiában szenvedett.

Fontos, hogy a vesebetegséget idejében felismerjék, mert akkor van esély a további vesekárosodás megelőzésére.

A vesebetegség tünetei

gyakori-vizeles.jpgA vesebetegség eleinte nagyon kevés tünetet mutat. Általában csak akkor jelentkeznek, ha a károsodás következtében a melléktermékek már felhalmozódtak a vérben.

A vesebetegség korai tünetei lehetnek:

• gyakori vizelés
  • kevesebb diabétesz-gyógyszerre van szüksége
  • véres vizelet

A vesebetegség késői tünetei lehetnek:

• szem körüli puffadtság, különösen reggel
  • a test általános puffadtsága, vizesedése
  • súlygyarapodás vízvisszatartás miatt
  • légszomj
  • magas vérnyomás
  • fehérje a vizeletben
  • fáradékonyság

A vesék vizsgálata a cukorbetegség kezelésének rutinszerű része kell hogy legyen. Ha rendszeresen végzik, időben felismerhetőek a vesebetegség korai jelei.

A vesebetegség megelőzése

cukorbeteg01.jpgNem minden cukorbetegben alakul ki a vesekárosodás. Az alábbi tanácsok követésével megóvhatja veséit és csökkentheti a vesebetegség kockázatát:

• Törekedjen a vércukorszint minél jobb beállítására!
  • Vérnyomását rendszeresen ellenőrizze!
  • Évente legalább egyszer történjen vesefunkciós- és vizeletvizsgálat (pl. mikroalbuminuria/fehérjeürítés meghatározása)!
  • Korlátozza a sóbevitelt!
  • Rendszeresen mozogjon!
  • Szokjon le a dohányzásról!
  • Mindig menjen el a megbeszélt cukorbeteg rendelésre!

A vesebetegség kezelése

A vesebetegség kezelésének számos hatékony módja van, különösen akkor, ha korai stádiumban észlelik.

• Szigorúbb vércukor-beállítás: szükség lehet gyógyszereinek megváltoztatására, illetve gyakoribb vércukormérésre, hogy vércukorszintje a céltartományába kerülhessen.
  • Szigorúbb vérnyomáskontroll: Orvosa vérnyomáscsökkentő gyógyszert írhat fel a vérnyomás normalizálására. A gyógyszereket abban az esetben is szedni kell, ha a vérnyomása normális. Ezzel a vesebetegség rosszabbodásának esélye is csökken.news-20100311-07554564-1012484260.jpg
  • Kerülje a jelentős fehérjebevitelt: Dietetikusa és orvosa alacsony fehérjetartalmú étrendet javasolhat, mert a sok fehérje fogyasztása fokozhatja a vesekárosító hatást. A túlságosan alacsony fehérjetartalmú diéta azonban más egészségügyi problémákat is okozhat, ezért mindenképpen egyeztessen az Önt ellátó egészségügyi személyzettel!
  • Dialízis: Ha a vesék 15 százalékos vagy annál kisebb hatékonysággal működnek, illetve működésük teljesen leáll, vesepótló kezelésre van szükség.

Forrás: egeszseg.hu