Diabéteszes kóma: hogyan lehet elkerülni?

A diabétesz a fejlett világ egyik legelterjedtebb súlyos betegsége, amit az orvosok képesek kezelni, de előfordul, hogy a segítség nem érkezik meg időben, és a diabéteszes kómába esik.

Innen is van visszaút, de nem ritka, hogy ez az állapot halálossá válik vagy maradandó agykárosodáshoz vezet. Ezért is fontos, hogy a diabéteszesek (a betegségnek akár az 1-es, akár 2-es típusában szenvedjenek) pontosan tudják, milyen vércukorszint megfelelő a számukra.

Ha a kómát nem kezelik, néhány órán belül elkerülhetetlen az agysérülés. Nagyon fontos lehet, hogy a betegek jó előre felismerjék a magas vagy túl alacsony vércukorszint árulkodó jeleit és időben segítséget kérjenek.

Maga a diabetikus kóma egy hosszú eszméletlenség, amit például alacsony, 70 mg/dl vércukorszint okoz. Mivel az agynak szüksége van a glükózra, ha nem jut hozzá, lassan leáll. A  hipoglikémiának nevezett állapot általában olyan embereknél áll elő, akik inzulininjekciókat kapnak, keveset esznek, és sokat mozognak. Ezeknek a tényezőknek a keveredése képes kómát okozni. Az előzetes jelek lehetnek a remegés, izzadás, vagy hirtelen fáradság. A fejfájás és a szédülés sem ritka.

Ha a vérben lévő ketosavak száma nagymértékben megnő diabéteszes keteoacidózisról (DKA) beszélünk, ez az 1-es típusú diabétesz egyik gyakori következménye. Megváltozhat a vér kémhatása (pH), az alapvető életfunkciók is károsodnak, így életveszélyes állapot alakulhat ki. Ez a helyzet általában a túl kevés inzulinra vezethető vissza. Mivel a glükóz az inzulinhiány miatt nem képes a sejtekbe jutni, a vizelettel távozik, de ez kiszáradáshoz vezethet, mivel sokkal több vizelet távozik az ember testéből. Ez a tünet végül szintén diabetikus kómához vezethet.

A hiperglikémiás hiperozmoláris szindróma leginkább az idősebb, 2-es típusú diabéteszben szenvedő embereknél fordul elő, ha a vércukorszint extrém mértéket ölt. Biztos tünete a fáradság, a szomjúság és a gyakori vizelési inger. Ha nem kezelik, akkor diabetikus kómához vezethet, ami az idős kor miatt fokozottan életveszélyes.

Forrás: medicalnewstoday.com